fbpx

הנגשת אתרי אינטרנט – המדריך האולטימטיבי

אמיר סדן

01/05/2022

115 צפיות

12 דק' קריאה

תוכן עניינים

 

כשכולנו חיים במציאות שהיא יותר ויותר דיגיטלית, זה לחלוטין הגיוני שתחום הנגישות – שבעבר היה בעיקר שמור למבנים ואתרים בעולם הפיזי ה"אמיתי" – יגיע גם למרחב האינטרנטי. היום הנגשת אתרים אינטרנטיים היא לא רק המלצה או תוספת נחמדה לאתר שלכם, אלא היא ממש מוגדרת בחוק כחובה עבור סוגים רבים של אתרים. בגלל חשיבות הנושא, בסדן דיגיטל הכנו לכם מדריך נגישות אתרי אינטרנט, שתבינו מה ולמה צריך לעשות בהקשר לנגישות באתר שלכם.

סטודיו סדן דיגיטל הוא סטודיו בוטיק לעיצוב, בנייה והקמת אתרים, מבוססי פלטפורמת וורדפרס ומותאמים אישית באופן מלא. האתרים שאנו בונים נראים ומתפקדים מעולה, מתקדמים טכנולוגית ועומדים בסטנדרטים הכי חשובים וגבוהים, כולל בהקשר לעמידה בחוקי הנגשת אתרים.

אם אתם לא בטוחים לגמרי מה הכוונה בנגישות אתרי אינטרנט, אז לפני שנצלול לעומק הדברים, נגיד שהיישום המעשי של הנגשת אתרים בא לידי ביטוי בתפריטי הצד הקיימים בהמון אתרים כיום, כאלו שלחיצה עליהם מעלה תפריט נגישות המאפשר לבצע שינויים ויזואליים שונים בתוכן האתר, צריכת תוכן בדרכים אלטרנטיביות לבעלי מוגבלויות וכן הלאה – לרוב תוספי נגישות אלו יציגו סימן מוסכם של כסא גלגלים.

 

מה אומר החוק לגבי הנגשת אתרי אינטרנט?

בישראל קיים חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, שמכוחו קיימות תקנות נגישות אופרטיביות. החוק מתייחס ליישום הזכות הבסיסית להשתתפות של כל האנשים בכל תחומי החיים במדינה, הסרת חסמים לקבלת שירות בנוחות ואיכות גם לאנשים עם מוגבלויות וכיוצא באלו. כאשר אתרים רבים מספקים שירותים ישירות במרחב הדיגיטלי, מוכרים מוצרים וכדומה, נדרשת גם התייחסות לנושאי נגישות לאתרים כדי שגם אנשים עם מוגבלויות רלוונטיות יוכלו לקבל שירותים בצורה ידידותית ונוחה.

לגבי הנגשת אתרים, חוק הנגישות אומר שאתר המספק שירות לציבור, חייב שאותו שירות יהיה נגיש לפי תקנות הנגישות האינטרנטית – כאשר התקנות הישראליות הן אימוץ של תקנות הנגישות האינטרנטית הבינלאומיות מטעם ארגון W3C.

נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות שבמשרד המשפטים היא הגוף הסטטוטורי האמון על מידע ועל אכיפת חוקי הנגשת אתרים במרחב האינטרנטי. חשוב להבין כי מבחינת הנציבות, הלכה למעשה כל שירותי האינטרנט מחויבים לעמוד בתקנות נגישות אתרי אינטרנט. מכאן שהנציבות בפועל מגדירה כי אסור לבנות אתרים חדשים על גבי פלטפורמות טכנולוגיות שלא מאפשרות הנגשת אתרי אינטרנט.

מה מוגדר שירות לציבור?

אתר המספק שירות לציבור אינו רק אתר שירות ממשלתי או מוסדי, אלא ההגדרה הרחבה הזו כוללת בתוכה סוגים רבים של אתרי אינטרנט החייבים לעמוד בדרישות של חוק נגישות אתרים: אתרי מסחר (כולל חנויות אינטרנטיות כמובן), שירותי רווחה, שירותי בריאות, שירותים בתחום הפנאי, השכלה, שירותי תיירות ואירוח, ספורט, שירותי דת, תרבות, שירותי תקשורת, בנקאות ופיננסים, ביטוח, פנסיה, אנרגיה, השכרת כלי רכב. כך שמדובר על היקף אדיר של אתרי אינטרנט המחויבים לבצע צעדים אופרטיביים של הנגשת אתרים לבעלי מוגבלויות ועמידה בחוק נגישות אתרי אינטרנט.

האם יש פטורים להנגשת אתרים?

למרות החובה ליישום נגישות אתרים, יש מסלולים המאפשרים קבלת פטור מיישום תקנות הנגישות. באופן כללי, עסקים עם מחזור של פחות ממיליון ש"ח לשנה, יכולים לקבל פטור מיישום פתרון נגישות אתר. לעסקים עם מחזור שנתי של בין 100,000 ל-1,000,000 הפטור ניתן לשלוש שנים. לעוסקים עם מחזור של פחות מ-100,000 ש"ח לשנה, הפטור הוא מלא ואוטומטי.

 

מוגבלויות שעבורן חוקי הנגשת אתרים מיועדים – דוגמאות מעשיות

אתר נגיש המיישם את התקנות של נגישות אתרי אינטרנט הופך לידידותי יותר למשתמש עבור יותר סוגים של משתמשים, כולל כאלו עם מוגבלויות. דוגמאות למוגבלויות אשר יישום נכון של תוסף נגישות וורדפרס ושל תקנות נגישות לאתרים הן:

 • עיוורון
 • ראייה נמוכה / ירודה
 • בעיות ראייה – למשל הבדלה בין סוגי תוכן, צבעים וכדומה
 • לקויות למידה ו/או קריאה
 • לקויות קוגניטיביות מסוימות
 • חירשות
 • ירידה בשמיעה
 • לקויות דיבור
 • לקויות פיזיות מסוימות

תשומת לב לנגישות באתר אינטרנט ויישום מעשי של הצהרת נגישות אתר אינטרנט משפרת את חוויית המשתמש הכוללת באתר שלכם, עבור יותר אנשים, מה שמאפשר לכם לעמוד בדרישות החוק אבל גם לתת ליותר גולשים את האפשרות ליהנות מתכני האתר שלכם ובהתאם למקרה גם לקנות את המוצרים או השירותים שאתם מוכרים.

ניתן להסתכל על זה כך שחוקי הנגישות לעסקים ומבניים פיזיים עוסקים יותר באנשים עם מוגבלויות פיזיות, בעיקר בהקשר של אפשרויות תנועה, הנגשת אתרים אינטרנטיים נוגעת לרוב יותר במוגבלויות של ראייה או תפיסת תוכן כתוב, אך כמובן שהנגשת אתר אינטרנט לנכים ובעלי מוגבלויות היא כללית יותר ונוגעת למגוון רחב של מוגבלויות וקשיים.

 

עקרונות מרכזיים בנגישות

הסטנדרטים הבינלאומיים הכי עדכניים לגבי נגישות אתרי אינטרנט מציינים ארבעה עקרונות נגישות מרכזיים ומנחים לגבי הנושא ולגבי יישום מקומי של חוק נגישות אתרים.

 1. תפיסתי: מבקרים חייבים להיות מסוגלים לתפוס ו/או להבין ולהיות מודעים לתוכן והמידע המוצגים באתר. זה אומר לרוב תפיסה ויזואלית של התוכן "עם העיניים", אך לחלוטין לא רק כך, לכן יש יכולות נגישות להנגשת תוכן גם למוגבלויות ראייה.

 

 1. מעשי-תפעולי: האתר צריך לאפשר תפעול שלו מבלי להפריע למשתמש בכל צורה וכל המבקרים יכולים להשתמש בכל חלקי האתר והתפקוד שלו, מניווט בדף, דרך בחירת לינק ועד צריכת תוכן בדף וכן הלאה, גם אם הם סובלים ממוגבלות.

 

 1. הבנה: על כל התוכן באתר, כולל תוכן כתוב, ויזואלי ותוכן של עיצוב גרפי, להיות מובן בקלות על ידי כל המבקרים באתר.

 

 1. נגישות מקיפה / עוצמתית: התוכן באתר צריך להיות קל לצריכה והבנה, עבור כל המשתמשים, כולל כאלו המשתמשים בטכנולוגיות עזר כגון קוראי מסכים או אמצעים אחרים. באופן כללי, זה אומר שקוד האתר צריך להיות מובן ונגיש גם לטכנולוגיות עזר שונות.

 

איך הופכים אתר לנגיש? ה"קסם" של תוסף נגישות וורדפרס

כל הדיבורים העקרוניים והטכניים האלו לגבי הנגשת אתרים עשויים בהחלט להישמע מורכבים, "מפחידים" ויקרים ליישום והטעמה. אך למעשה, המציאות פשוטה ונגישה הרבה יותר (ראיתם את משחק המילים שעשינו כאן…), בייחוד אם עשיתם נכון ובחרתם בפלטפורמת ניהול התוכן של וורדפרס עבור האתר שלכם.

בוורדפרס, אפשר להתקין תוסף נגישות וורדפרס ייעודי שלמעשה מתממשק עם האתר ומערכת התוכן שלו ומספק בצורה יעילה, קלה ומוצלחת את כל כלי הנגישות לאנשים עם מוגבלויות שיגיעו לאתר שלכם. מבחינה זו, הנגשת אתר וורדפרס היא פשוטה, מהירה וזולה יותר לעומת יישום פתרונות נגישות של פלטפורמות ניהול תוכן אחרות – עוד יתרון של עבודה עם מערכת ניהול התוכן הכי גדולה, פופולארית וגמישה שיש בשוק.

לצד תוספי נגישות בינלאומיים, שבאופן טבעי יותר מותאמים לאתרים באנגלית ושפות לועזיות, בשוק האינטרנט הישראלי יש כמה אפשרויות טובות וחזקות של תוספי נגישות המתאימים לוורדפרס וייעודיים לאתרים בעברית. תוסף אתר נגיש כולל למשל יכולות כמו ניגודיות כהה או בהירה לתכני האתר, הפיכת האתר למונו-כרום, הגדלה של גופנים, שימוש בגופנים קריאים יותר, הגדלת סמלים, יישום חלונית הגדלה, הדגשה של כותרות, תיאורים לתמונות, הקראת טקסטים, הדגשת לינקים וכן הלאה. לצד התקנת תוסף נגישות וורדפרס, מבצעים בדיקת נגישות מקיפה לאתר, מבצעים אופטימיזציה ומעלים הצהרת נגישות אתר אינטרנט.

צריכים גורם מקצועי ואמין להנגשת האתר שלכם? מחפשים סטודיו בניית אתרים שילווה אתכם לאורך כל הדרך ויבנה לכם אתר מעולה ומותאם אישית, העומד בכל הדרישות כולל נגישות? פנו לסטודיו סדן דיגיטל לפגישת ייעוץ ויציאה לדרך דיגיטלית מנצחת (ומונגשת) יחד.

נכתב על ידי

אמיר סדן

מעצב ומפתח אינטרנט בפלטפורמה הפופלארית ביותר בעולם – וורדפרס. כאן זהו המקום המיוחד שלי לחלוק איתכם מחשבות, טיפים ומדריכים לגבי עיצוב ובניית אתרים.

מאמרים נוספים

איך מגדירים את התוסף Wp Rocket בצורה נכונה?

במאמר זה, נעמיק בהגדרות והתצורות השונות של WP Rocket כדי לעזור לכם למקסם את הביצועים והמהירות של אתר הוורדפרס שלכם.

יוני 14, 2023

92 צפיות

אופטימיזציית אתרים

שיפור מהירות אתר וורדפרס – המדריך האולטימטיבי

כבעלי אתרים, כולנו יודעים כמה חשוב שיהיה אתר אינטרנט מהיר ורספונסיבי. אתר שנטען במהירות לא רק משפר את חווית המשתמש, אלא גם יכול לשפר את הדירוג שלך במנועי החיפוש.

מרץ 16, 2023

76 צפיות

אופטימיזציית אתרים

אבטחת אתר וורדפרס – המדריך האולטימטיבי

אבטחת אתר הוורדפרס שלך חיונית בעידן הדיגיטלי של היום. על ידי ביצוע השלבים המתוארים במדריך זה, תוכל להגן על האתר שלך מפני איומי סייבר ולהבטיח את בטיחות הנכסים המקוונים שלך.

מרץ 16, 2023

57 צפיות

אבטחת אתרים

92 צפיות

איך מגדירים את התוסף Wp Rocket בצורה נכונה?

76 צפיות

שיפור מהירות אתר וורדפרס – המדריך האולטימטיבי

57 צפיות

אבטחת אתר וורדפרס – המדריך האולטימטיבי

73 צפיות

מה עדיף וורדפרס או וויקס?

39 צפיות

תחזוקת אתרי וורדפרס – המדריך האולטימטיבי

99 צפיות

כמה עולה אתר תדמית?

שנדבר על האתר הבא שלכם?

שנדבר על האתר
הבא שלכם?

דרכי התקשרות

054-4363257

amir@sadandigital.co.il

פרויקטים אחרונים

BEAUTIFLY

אתר חנות

Family Fun Cyprus

דף נחיתה

קטמיינד – טיפול חדשני לדיכאון

אתר תדמית

רפאל – חליטות תה ותבלינים

אתר חנות

עמית בר – עיצוב פנים

דף נחיתה